IKONINIŲ CONVERSE PRO LEATHER KEDŲ ISTORIJA

Visi puikiai žinome Converse Chuck Taylor All-Star kedus, kurie sukurti prieš šimtmetį ir vis dar yra populiarūs iki šių dienų, tačiau jų šešėlyje kartais lieka kitas ikoninis siluetas sukurtas 1976 metais ir avėtas daugelio superžvaigždžių – Converse Pro Leather.

Kalbant apie Converse Pro Leather, neįmanoma apie juos šnekėti nepaminint kitos legendos. Krepšinio legendos Julius „Dr. J“ Erving. Žaisdamas lengvojo krašto pozicijoje, Dr. J keitė krepšinį kiekvieną akimirką. Jis buvo lyg Thomas Edison, kuris išrasdavo kažką naujo kiekvieną vakarą. Visgi jo karjeros pradžia nebuvo tokia lengva ir nors 1972 metais naujokų biržoje dvyliktuoju numeriu jį pasirinko NBA komanda Milwaukee Bucks, tačiau dėl įvairių kontrakto sutarčių tarp ankstesnių komandų, iki 1976 metų jis žaidė ABA lygoje už Virginia Squires ir New York Nets komandas bei NBA duris pravėrė 1976 metais būdamas dvidešimt šešerių, kuomet persikėlė į Philadelphia 76ers komandą.

Galiausiai patekęs į NBA jis jau turėjo užsitarnavęs savo vardą ir debiutiniame sezone rinko beveik 22 taškų vidurkį bei pasižymėjo ypač dideliu šuoliu, kurio dėka dėjimus į krepšį pavertė iš jėgos demonstravimo į tikrą meną. Sutapęs Dr. J perėjimas į 76ers komandą ir Converse Pro Leather debiutas ant jo kojų, surišo šiuos du vardus amžiams. Kedams gaminti buvo naudojama nauja technologija leidusi iš anksto suformuotą batų padą prisiūti prie batviršio bei dėl šio ir kitų kompleksinių sprendimų kedai tapo ne tik patvariausi, tačiau ir lengviausi rinkoje. Tai ypač tiko Dr. J bei kitiems rungtyniaujantiems krepšininkams, todėl Pro Leather greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje bei tapo pravardžiuojami „Dr. J“ vardu.

Pro Leather evoliucionavo iš medžiaginių batų. Prieš juos buvo keletas eksperimentinių bandymų gaminti odinius batus, tačiau tik Pro Leather tapo tais, su kuriais buvo galima varžytis, o jų išvaizda atrodė lyg juos kuriantys dizaineriai būtų nutrūkę nuo grandinės. Tai buvo tikri meno kūriniai.“ – sako Erving.

Jausdama ypač didelį susidomėjimą naujuoju modeliu, Converse kompanija kedus pradėjo gaminti baltos spalvos su neutraliai pilku Converse Chevron logotipu ant šono, o įsigiję šiuos kedus pirkėjai galėjo su markeriu juos nusispalvinti jų komandos spalvomis. Tai tapo pirmosiomis užuomazgomis link kedų customizing ar iD kūrimo ką turime šiomis dienomis.

Nors Converse Pro Leather tapo lyg Dr. J vardiniais krepšinio bateliais, tačiau šiuos kedus įvertino ir daugelis kitų žvaigždžių bei kiek vėliau į lygą patekę Magic Johnson ar Larry Bird taip pat avėjo Pro Leather kedus, tad tuo metu žiūrint bet kurias rungtynes buvo neįmanoma nepastebėti Converse Pro Leather. Maža to, tuo metu netgi jaunosios kartos atstovai su Michael Jordan priešakyje rinkosi šiuos kedus, o MJ įmetus pergalingą metimą NCAA finalo rungtynėse prieš Georgetown komandą avint Converse Pro Leather balta / mėlyna spalvų kedais, jie įgavo dar vieną naują pravardę – „buzzer beaters“. Michael taip mėgo Converse batus, kad Nike teko ilgai jį įkalbinėti, kad jis pasirašytų sutartį su jais, o ne su Converse.

Visgi natūralu, jog ant krepšinio aikštelės parketo praleidę ne vienerius metus, po truputį savo vietą turėjo užleisti naujesniems modeliams, todėl Pro Leather kedų populiarumas iš krepšinio aikštelių persimetė į gatves. Ir čia vėlgi daug prisidėjo Julius Erving, kuris dar žaisdamas krepšinį daug laisvo laiko leido su to meto muzikos žvaigždėmis, todėl Pro Leather plito ne tik tarp krepšininkų, tačiau ir tarp muzikantų, o tuo pačiu ir tarp paauglių, kuriems krepšininkai ir muzikantai buvo tapę ikonomis. 

Praėjus netgi dešimtmečiui po Pro Leather pasirodymo, kedai niekur nedingo ir kaip tik priešingai – jie tapo kaip bilietas norintiems atrodyti kietai. Kedai buvo nešiojami ne tik laisvalaikiu ar žaidžiant krepšinį, tačiau ir dėl plono pado juos pamėgo daugelis riedlentininkų, o sukurtas lengvai spalvinamas batelio siluetas juos leido susikurti pagal savo stilių kiekvienam individualiai. 

Ir nors kedai per daugybę metų keitėsi – jie tapo siauresni, buvo pašalintas paminkštinimas iš po liežuvio, šiek tiek modifikuotas logotipas, tačiau jie iki šių dienų išliko stiliaus ikona, kurią nešioja daugybė žmonių visame pasaulyje, o Converse šiuos batelius ir toliau leidžia įvairių spalvinių derinių, įvairių modifikacijų bei kuriama daugybė bendrų collab‘ų su kitais brand‘ais, dizaineriais ar menininkais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

×