CONVERSE CHUCK TAYLOR ALL STAR KEDŲ ISTORIJA

Dažnai nustembame išgirdę, jog vienas ar kitas mums patinkantis kedų modelis skaičiuoja jau ne pirmą dešimtmetį, tačiau vis dar atrodo fresh lyg ką tik sukurtas jauno vizionieriaus dizainerio. Tokie modeliai dažniausiai turi gavę laiko patikrintus įvertinimus ir vadinami ikonomis. Visgi jei mus stebina dizainai, kurie buvo kurti prieš dvidešimt, trisdešimti ar net keturiasdešimt metų bei vis dar atrodo šiuolaikiškai, tai kokie vizionieriai turėjo būti Marquis Mills Converse ir Charles “Chuck” Taylor, kurie prieš šimtmetį sukūrė kedus ir jie vis dar nešiojami iki šių dienų bei be jokių abejonių bus nešiojami ir po mūsų?

1891 metais James Naismith sukūrė krepšinio žaidimą, kuris sparčiai populiarėjo, tačiau krepšininkai neturėjo tinkamos avalynės, todėl sportavo su batais kokie pakliūdavo. Žinoma, tuometinis žaidimas nė iš tolo neprilygo tam, ką matome šiuo metu, tačiau net ir primityvus žaidimas su kamuoliu, neturint tinkamos avalynės, neleido siekti geresnių rezultatų bei didino traumų riziką.

1908 metais, Marquis Mills Converse, nusprendė įkurti savo kompaniją ir pavadino ją Converse Rubber Shoe Company, kurioje jis gamino guminius botus. Tuo metu buvo įprasta, jog gamyklos dirbdavo tik tuo metu, kuomet klientai pirkdavo batus, o vasarą, sumažėjus pardavimams, gamykla buvo uždaroma bei rudenį darbuotojai pasamdomi iš naujo. Marquis šis principas vertė nerimauti, jog kvalifikuoti darbuotojai pereis dirbti į kitas kompanijas, todėl 1910 metais Converse tuščią metų laiką nusprendė užpildyti pradėdami gaminti teniso avalynę. Tokiu būdu Converse tapo sportinės avalynės gamintoja.

Nėra išlikę tikslių duomenų, kuomet Converse pradėjo gaminti krepšiniui skirtus kedus, tačiau seniausias katalogas, kuriame yra medžiaginiai, aukšto profilio bateliai su įvairaus stiliaus padais datuojamas 1916 metų. Tokie modeliai, kaip „Nine Big Points“ („Big 9“) ir „Non-Skid“ tapo pirmtakai prieš pasirodant All Star 1920 metais. Visgi All Star nebuvo kardinaliai naujas modelis. Jis tapo Non-Skid atnaujinimas ir kurį laiką jie netgi buvo vienas šalia kito – Non-Skid pavadinimą išsaugojo baltieji bateliai, o All Star pavadinimą gavo rudos spalvos batelio versija.

Tais pačiais metais Charles Hollis Taylor žaidė krepšinį už Cleveland Firestone Non-Skids komandą bei pataikė game-winner iš pusės aikštės. Chuck iškart paliko komandą ir nusprendė pradėti profesionalo karjerą, visgi tai nebuvo taip paprasta, kaip jis manė. Juo niekas nesusidomėjo. Chuck teko ieškotis darbo, o kadangi buvo pamėgęs Converse gaminamus batus, jis įžengė į Converse biurą Čikagoje ieškodamas pardavėjo darbo. Converse jį pasamdė, o Chuck nuo pirmų dienų pasijautė lyg žuvis vandenyje. Jis buvo sutvertas šiam darbui. 

Chuck susitikinėjo su komandų vadybininkais, savininkais, žaidėjais, leido reklaminius žurnalus ir darė viską, kad All Star kedai būtų žinomi visur. Neapsiėjo ir be modelio tobulinimų. Tai nebuvo batelis, kuris su kiekvienu pakeitimu keistų savo pavadinimą, todėl ką matome šiuo metu, tai yra ilgų metų pokyčiai įsiklausant į klientų pastabas bei patarimus. Šis jo atsidavimas neliko neįvertintas ir All Star modelis tapo pirmuoju vardiniu bateliu, skirtu įvertinti Chuck nuopelnams. Praėjus beveik dešimtmečiui, po Chuck darbo Converse kompanijoje pradžios, Converse pervadino batelius į Chuck Taylor All Star bei ant logotipo atsirado Chuck Taylor parašas.

Converse kompanija augo kiekvienais metais ir beveik visi krepšininkai avėjo šiuos batelius. Natūralu, jog ir 1936 metų Olimpinėms žaidynėms, Converse buvo paprašyti sukurti šiai progai skirtus batelius. Converse pagamino baltus All Star kedus su mėlyna bei raudona detalėmis, su kuriais JAV rinktinė iškovojo aukso medalius. Šį spalvų derinį pamėgo klientai ir dėl to iki šios dienos, populiariausi baltieji kedai parduodami su raudonos ir mėlynos spalvos apvadais.

Kitas svarbus batelių pokytis įvyko 1957 metais, kuomet atsirado poreikis sukurti žemo profilio kedus. Prie to prisidėjo Harlem Globetrotters krepšininkai, pas kuriuos atvyko Converse dizaineriai, nukirpo batelių aulą ir iškart aikštelėje ieškojo tinkamiausių sprendimų. Žemoji batelių versija gavo Chuck Taylor All Star OX pavadinimą ir nors bateliai buvo sukurti krepšininkams, visgi jie didžiausio pasisekimo sulaukė laisvalaikio kedų kategorijoje Kalifornijos valstijoje iš kur vėliau paplito po visą pasaulį.

Jaučiant vis didesnį spaudimą iš kitų krepšinio avalynės kompanijų, Converse 1971 metais pristatė įvairių spalvų batelius, kuriuos žaidėjai galėjo derinti prie savo komandos aprangos, visgi net ir naujų spalvų ar kolekcijų kūrimas, Converse vis labiau stūmė iš krepšinio rinkos, kol 79-80 metų sezone NBA rungtynėse pasirodė paskutinį kartą ant Wayne „Tree“ Rollins kojų.

Tai ilgiausią istoriją turintys sportiniai bateliai, kurie buvo sukurti krepšiniui, tačiau iki šių dienų išlaiko ikoninį žavesį, kuriuos avėjo daugybė ryškiausių muzikos, kino ar sporto žvaigždžių, bateliai pasirodė daugybėje filmų ir visuomet jie atrodė kaip laisvų žmonių pirmasis pasirinkimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *