Aprašymas
Kuomet kalba pasisuka apie ikonas, kedų pasaulyje tikrąsias ikonas galima suskaičiuoti ant pirštų. Jų tikrai nėra daug ir tikroji ikona, net ir nuėmus logotipą, pakeitus spalvas ar netgi išardžius, vistiek asocijuosis su tam tikru modeliu. Turbūt viena didžiausių ikonų per visą kedų istoriją tai adidas Superstar kedai.
Galbūt šiomis dienomis juos laikant rankoje keista pasakyti, kad tai kažkada buvo krepšiniui skirti kedai. Ir ne bet kokie, o kedai, kurie krepšinyje įnešė konkurenciją bei būtent nuo adidas Superstar pasirodymo, avalynė po truputį, žingsnis po žingsnio, metai po metų, bet nebestovėjo vietoje, o judėjo į priekį ir evoliucionavo iki to, ką matome šiomis dienomis.
Nuo krepšinio žaidimo atsiradimo pradžios praėjus keliems dešimtmečiams, 1916 metais Converse sukūrė pirmuosius šiam žaidimui skirtus batus – guminio pado ir medžiaginio batviršio kedus Converse Non-Skid (vėliau tapusius žinomais Converse All-Star vardu) ir beveik nekisdami šiame sporte jie karaliavo net penkis dešimtmečius. Beveik visi krepšininkai žaidė tik su Converse All-Star ir avint šiuos batus pasikeitė net kelios kartos, todėl Converse tapo įprastu pasirinkimu ir niekas nebeieškojo ko nors naujo ar geresnio.
Šešiasdešimtaisiais adidas dominavo visose sporto šakose ir per šį dešimtmetį vykusias Olimpines žaidynes Romoje, Tokijuje ir Meksikoje net ~80% atletų iš viso pasaulio avėjo adidas sukurtus kedus. Pasiekę tokius stulbinamus rezultatus, adidas nesustojo ir šio brando įkūrėjo sūnus Horst Dassler ieškojo būdų kaip praplėsti imperiją JAV rinkoje. O vienu akivaizdžiausių būdu tapo krepšinis, kuriame avalynė nekito dešimtmečiais. Tai atrodė easy kąsnelis.
adidas konsultantas JAV rinkoje Chris Severn, kartu su adidas dizainerių komanda atsižvelgdami į opiausią to mėto krepšininkų problemą avint Converse medžiaginius kedus, jog jie ypač menkai apsaugo nuo traumų ir daugelis krepšininkų kentėjo nuo kelio ir čiurnų skausmų, pasirinko sukurti odinius kedus, kurie turėtų visa tai išspręsti. Apie 1965 metus adidas pristatė aukšto profilio kedus Pro Model ir žemo – Supergrip (vėliau tapusius žinomais adidas Superstar vardu). Jie sprendė ne tik traumų sumažinimo tikimybę, tačiau ir geresnį sukibimą su danga. Krepšinyje tai tapo revoliuciniais kedais.
Visgi net ir sukūrus inovatyvų modelį, kuris turėjo padėti krepšininkams pasiekti aukštesnių rezultatų, įveikti nusistovėjusias tiesas net ir tokiam brandui kaip adidas, tapo dideliu iššūkiu. Chris Severn važinėjo po JAV esančias krepšinio komandas, šnekėdamas su žaidėjais, treneriais ar komandų savininkais, visgi daugelis į naujuosius kedus žiūrėjo skeptiškai ir niekas nenorėjo jų avėti. Converse buvo vienvaldžiai rinkos lyderiai ir per daugelį metų nusistovėję standartai krepšininkams atrodė nekeičiami.
Galbūt likimo ar sutapimo dėka, Chris atvykus į San Diego Rockets (dabartinis NBA klubas Houston Rockets), šiame klube kaip tik tuo metu net trys žaidėjai gydėsi traumas galimai atsiradusias dėl neapakankamai apsaugančios avalynės, todėl klubo treneris Jack McMahon nusprendė suteikti šansą naujiesiems adidas Supergrip.
Nors tuo metu Rockets buvo viena prasčiausių lygos komandų, tačiau kiekvienas pasirodymas aikštelėje kėlė klausimus su kokiais baltais kedais, kurių šone trys juostelės, jie žaidžia? Rockets keliavo po šalį žaisdami rungtynes, o Chris Severn pradėjo sulaukti susidomėjusių komandų skambučius apie galimybę išbandyti jo siūlomus kedus.
Praėjus keturiems metams po Supergrip pasirodymo, net apie 85% profesionalių JAV krepšininkų avėjo kedus su trimis juostelėmis šone. Bėgant laikui Supergrip šiek tiek pasikeitė ir atsirado priekyje kriauklės kiautas, apsaugantis priekinę pėdos dalį, dėl ko vėliau kedai įgavo kelias pravardes „shell tops“, „shell shoes“ ar „shell toes“. Kedai pakeitė ir oficialų pavadinimą iš Supergrip į adidas Superstar, o 1976 metais netgi pasirašė tuomet įspūdingą $25 000 metinį kontraktą su NBA superžvaigžde Kareem Abdul-Jabbar. adidas pradėjo karaliauti krepšinyje.
Tačiau kaip pamokė Converse istorija, karaliavimas nesitęsia amžinai ir patiems adidas parodžius, jog kedai nebūtinai turi būti dešimtmečiais tokie patys, atsirado ir kitų brandų, kurie norėjo ištrinti adidas vardą iš krepšinio žemėlapio, o ir pats adidas nesustojo su inovacijomis ir pradėjo kurti naujus modelius, taigi adidas Superstar pradėjo keliauti į užmarštį ir vargu ar šiandien juos prisimintume, jei ne hip-hop kultūra.
Krepšinis ir hip-hop‘as visada keliavo koja kojon, todėl adidas Superstar pabaigę krepšinio karjerą, persikėlė į gatves.
Aštuoniasdešimtųjų pradžioje, visi be išimties muzikos atlikėjai į sceną lipdavo su puošniais ir šventiniais kostiumais. Visgi pradėjusi greit populiarėti hip-hop trijulė Run DMC iš Queens, New York tapo pirmaisiais kurie pradėjo laužyti nusistovėjusius standartus ir ant scenos lipo tais pačiais rūbais, kokius dėvi rajonuose. Žmonėms jie tapo savais. Superžvaigždės, kuriuos gali sutikti kaimynystėje ne su pasirodymų kostiumais, bet su Kangol kepurėmis ir trimis juostelėmis ant rūbų bei kedų. Run DMC tapo gatvės stiliaus ikonomis, o kedai kuriuos jie nešiojo trokštamais visų jų gerbėjų.
Tapę neoficialiais adidas ambasadoriais, jie šį brandą pakėlė į dar neregėtas aukštumas 1986 metais išleidę legendinį gabalą „My adidas“, kuris tapo lyg Superstar kedų himnu. O kad tai real deal, tapo įrodymas Madison Square Guarden vykęs koncertas, kurio metu atliekant „My adidas“ dainą, visa arena iškėlė į viršų savo adidas Superstar kedus. adidas tai žavėjo bei jie žengė tuo metu dar neregėtą žingsnį, pasirašę pirmąją brando sutartį su hip-hop muzikos atlikėjais. Tai tapo pagrindu visiems tolimesniems atlikėjams siekti savo svajonių bei be Run DMC sutarties galbūt nebūtų ir kitų sutarčių su repo atlikėjais tokiais kaip Kanye West ar daugelio kitų.
Pradėję krepšinio kedų evoliuciją ir NBA aikštelėje dominavę dešimtmetį, vėliau užkariavę gatvės bei muzikos viršūnes, adidas Superstar kedai tapo tikromis laikui nepavaldžiomis ikonomis, kurios dar gyvuos daugybę dešimtmečių ar netgi šimtmečių. Tai kedai, kurie per daugybę metų turėjo daugybę bendrų collab‘ų su žinomiausiais pasaulio atlikėjais ar brandais, jiems kurti buvo panaudoti įvairūs medžiagų deriniai, jie keitė aukštį, technologijas ar išvaizdą, tačiau visada išliko klasika, kuriuos apsiavus jūs visada pataikysite tiesiai į dešimtuką.
Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.