NIKE X OFF-WHITE KEDŲ KOLEKCIJOS ISTORIJA

Ar įmanoma aprašyti paveikslą? Ar įmanoma aprašyti skulptūrą? Kaip aprašytumėte Moną Lizą? Ką papasakotumėte apie Dovydo skulptūrą? Kodėl jie tokie populiarūs? Kodėl apie juos žino net žmonės nesidomintys menu?

Menininkų ir meno sričių yra kur kas daugiau nei tik dailininkai ar skulptoriai. Kiekviena sritis, kad ir kokia techniška ji bebūtų turi turėti savų menininkų, nes be jų nebūtų vizijos, nebūtų kūrybos ir nebūtų ateities. Kedai – ne išimtis.

XXI amžiuje, kuomet atrodo tiek daug visko sukurta ir net sukūrus ką nors naujo bei unikalaus tai nebe taip ir stebina, nes po kelių dienų bus pristatyta kas nors dar naujesnio, dar išskirtinesnio ir dar įdomesnio, sunku iškilti naujiems vardams ir kuo nors nustebinti, atkreipti dėmesį į save. Visgi naujų žvaigždžių atsiranda ir tos žvaigždės keičia visą kultūrą. Viena tokių žvaigždžių, kuri be jokios abejonės įrašė save į didžiųjų menininkų metraščius, yra Ilinojaus valstijoje (JAV) užaugęs Virgil Abloh.

Virgil, kaip ir daugybė jo bendraamžių visame pasaulyje, užaugo stebėdamas Michael Jordan. „Jis man buvo tikras Supermenas“ – sakė dizaineris, – „Mano visa kūryba yra įkvėpta Jordan eros. Aš piešdavau jo kedus. Piešdavau kitus Nike kedus ir visa tai siųsdavau į Nike.“ Todėl atvykimas į Nike būstinę 2016 metais jam buvo tarsi svajonės išsipildymas ir jis nenorėjo švaistyti laiko veltui pokalbiams, todėl dar susitikimo metu, pasiėmęs X-ACTO peiliuką, supjaustė Nike Air Force 1 kedus bei su markeriu aprašinėjo jų paviršių. Taip buvo sukurtas pirmasis jo brand‘o OFF-WHITE ir Nike kedų eskizas.

Tokį užsidegimą ir norą kuo greičiau kurti galima įvardyti tik kaip aistrą. Aistrą tam ką darai, kuo tiki, apie ką svajoji ir kas tave veda į priekį. Tik ši aistra ir gali sukurti didžius menininkus, kurie įgyvendina savo vaikystės svajones. Virgil šiam collab‘ui buvo pasiruošęs nuo paauglystės. Jis apie tai svajojo ir todėl nebuvo ilgų dvejonių ką daryti. Visos kolekcijos, kuri buvo pavadinta „The Ten“, sukūrimas, nuo pirmojo susitikimo iki pristatymo, užtruko vos dešimt mėnesių, o pagrindiniai dizaino sprendimai buvo priimti per pirmąsias tris susitikimo valandas.

X-ACTO peiliuko Virgil nepaleido ir po pirmojo susitikimo bei jį naudojo keisdamas kiekvieną modelį, o jų visoje kolekcijoje buvo net dešimt, kurie buvo padalyti į dvi grupes: „Atskleidimas“ („Revealing“) ir „Apdorojimas“ („Ghosting“), kurios labiausiai išsiskyrė tuo, jog „Ghosting“ grupėje buvo naudojama permatoma medžiaga. Virgil pjaustė kiekvieną modelį, kiekvieną jo detalę, keitė Swoosh‘o proporcijas, vietą, o taip pat ant kedų atsirado ryškios oranžinės detalės bei įvairūs užrašai. Visi šie sprendimai nebuvo kažkas tokio, ką gali padaryti tik didelis brand‘as ir kaip pats dizaineris sako „kiekvienas gali pasigaminti tokius pačius kedus su įrankiais, kuriuos turite namuose“. Genialumas slypi paprastume?

Kuomet kažkas sukurta, dažnai gali atrodyti, jog tai paprasta ir bet kas gali tai padaryti, bet šiuo atveju tai padarė Virgil Abloh ir užduotis perdaryti ikoninius modelius, jų nesugadinant, išlaikant ikonos dvasią, tačiau tuo pačiu juos pritaikant šiuolaikiniam žmogui dažnai gali būti sudėtingesnė nei sukurti kažką naujo nuo nulio. Kuriant šią kolekciją pasireiškė tikrasis Virgil talentas, leidęs jam visiškai kitaip pažvelgti į kedus, į estetiką, į nusistovėjusias normas bei batus padaryti tokius, jog jie atrodytų lyg neužbaigti ar lyg darbiniai eskizai, bet tuo pačiu jiems nieko netrūktų ir norėtųsi juos apsiauti.

Menas nėra tik technika, nėra tik profesionalus darbavimasis peiliuku ar markeriu, tačiau menas yra idėjos, aistra, mintis ir visas kūrėjo kelias nueitas iki kol kūrinys išvysta dienos šviesą. Jei šnekėtume tik apie techniką, tai Mona Liza galbūt niekuo nesiskirtų nuo dabartinio studento darbo ir studentas galbūt netgi būtų įvaldęs geresnę techniką, nei tuomet turėjo Leonardo Da Vinči. Menas peržengia visa tai ir jis atskleidžia kūrėjo dvasią, o ne techninius elementus. Šis Nike ir OFF-WHITE bendras darbas yra daugiau nei batai, tai visa serija tikrų meno kūrinių.

Po „The Ten“ kolekcijos pristatymo ir didelės sėkmės, OFF-WHITE įkūrėjo ir Nike bendradarbiavimas nenutrūko bei ta pačia stilistika buvo perdarytas dar ne vienas modelis.

Platesnis kolekcijos aprašymas Nike x OFF-WHITE išleistoje knygoje: spauskite čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

×